Кравчун Ю. Сторінками творчості Вадима Скомаровського

Матеріал з PSYH.KIEV.UA -- Вісник психології і соціальної педагогіки

Перейти до: навігація, пошук

Кравчун Юлія- магістрантка Педагогічного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка, Київського університету імені Бориса Грінченкаспеціальність «Початкова освіта»

Зміст

Мета уроку

  • Поглибити та розширити знання учнів про творчість Вадима Скомаровського;
  • вчити учнів слухати віршовані тексти, робити узагальнення за прочитаним.
  • Розвивати творчу уяву, фантазію, мовлення школярів;
  • вдосконалювати навички виразного читання віршованих творів.
  • Виховувати почуття прекрасного.

Обладнання уроку

  • Портрет Вадима Скомаровського,
  • вірш Вадима Скомаровського «Новосілля»,
  • репродукції картин К. Малевича «Весна», В.Яблунівського «Весна в лісі. Підсніжники», О. Саврасов «Граки прилетіли»,
  • музичний твір О. Глазунова «Весна»,
  • картки для розчитування,
  • мелодія дитячої пісеньки «Вийди, вийди, сонечко»,
  • малюнки птахів,
  • використання SMART дошки.

Презентація уроку

Частина 1: Файл:Кравчун Ю Урок читання Ч 1.pdf

Частина 2: Файл:Кравчун Ю Урок читання Ч 2.pdf

Хід уроку

І. Організація учнів. Емоційний заряд до уроку.

Вчитель.

Усміхніться всім навколо,

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково

День для вас щасливим буде.

Діти. (Стоять групками, взявшись за руки).

Тепло своїх долоньок

Я друзям віддаю

Урок новий, цікавий

Із радістю почну.

Вчитель.

Кожен із вас приготувався,

Вірю – дуже постарався.

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

ІІ. Розчитування

а) Артикуляційна хвилинка

Горобчик каже – цінь-цінь.

Зашуміли листочки – ш-ш-ш.

Легенько подув вітерець – фу-у-у.

Закапав дощик – кап-кап.

Пролетів джміль – дж-ж-ж.

Вдихнули чисте повітря ротом – видихнули носиком.

Запросимо тишу – ц-ц-ц.

(Читають зі слайдів)

б) Римовані рядки (Доповнюємо рядки)

Ма-ма-ма – ой минула вже … (зима).

Оз-оз-оз – утіка від нас … (мороз).

На-на-на – надійшла … (весна).

Ки-ки-ки – дзюркотять … (струмки).

Ва-ва-ва – зеленіє … (трава).

Хи-хи-хи – прилетіли … (птахи).

Ла-ла-ла – квітка … (зацвіла).

Ло-ло-ло – сонце … (засвітило).

(Читають зі слайдів)

в) Читання пірамідки (Прочитайте пірамідку слів, очі дивляться на крапочки).

Рис. Кравчун Ю.JPG

(Читають зі слайдів)

ІІІ. Повідомлення теми уроку

  • Ми сьогодні побуваємо на «Великому Святі Душі». зустрівшись з поезією. Виконайте дії та прочитайте ім’я та прізвище автора, з творчістю якого ми сьогодні познайомимось.

Рис 3Кравчун Ю.jpg

(Завдання на слайді)

ВАДИМ СКОМАРОВСЬКИЙ

(На слайді портрет поета)

  • Ми перегорнемо сторінки творів українського поета Вадима Скомаровського. Ви познайомитеся з його цікавими віршами, дізнаєтеся, чого вони нас вчать, зробите висновки. А тепер настав час ознайомитися із біографією митця.

ІV. Знайомство з біографією В.Скомаровського

  • Підготовлені учні знайомлять з життям та творчістю Вадима Скомаровського.

Народився Вадим Скомаровський 1 червня 1937 року. Його рідне село Балико-Щучинка (Кагарлицький район на Київщині) лежить на покраяному ярами правому березі Дніпра, довкола ліси, а в лісах — озера. Ця багата природа розвивала творчу уяву майбутнього поета, дещо скрашувала його дитинство, яке припало на роки Вітчизняної війни. На фронті загинув батько Вадима Скомаровського. Мати все життя працювала вчителькою. І Вадим після закінчення семирічки, а потім Ржищівського педучилища працював учителем у Бородянській школі на Київщині. Згодом В. Скомаровський закінчив Ізмаїльський педінститут. І подальша його журналістська, робота та робота головним редактором і директором видавництва «Молодь» була тісно пов'язана зі школою, з дітворою та молоддю.

1956 року Вадим Скомаровський надрукував у журналі «Піонерія» свій перший вірш для дітей і, можливо, сам того не знаючи, зробив свій вибір: став на літературний шлях і назавжди залишився вірним юним читачам. Уже перші книжечки Вадима Скомаровського «У сестрички радість» (1959) та «Зірочка» (1961) засвідчили, що в автора є природний дар розповідати про дітей і для дітей, поетично змальовувати природу.

Серед творів Вадима Скомаровського є і казки: «Де поділися зірки?», «Чому в морі вода солона», «Чому Лютий короткий» та інші. Вони цікаві та повчальні.

Твори В. П. Скомаровського перекладено російською, білоруською, молдавською, казахською, киргизькою, туркменською, башкирською мовами. Відомі вони читачам у Болгарії, Польщі, Чехії, Канаді. Поет також відомий як перекладач з російської, білоруської і туркменської мов.

Більше тридцяти років пише вірші, поеми, казки для дітей Вадим Петрович Скомаровський. Присвячені вони рідному краю, природі, героїці воєнної пори, працьовитим людям і, звичайно, дівчаткам і хлопчикам — допитливим і непосидючим, яким був і сам поет в пору дитинства.

V. Підготовча робота до роботи над віршами

Перед тим, як розпочати мандрівку у світ поезії В.Скомаровського, прослухайте прекрасну музику Глазунова Олександра Констянтиновича і скажіть про яку пору року ми будемо говорити на нашому уроці. Отже, закривайте очки і що виникає у вашій уяві, коли звучить ця музика?

(Звучить музика)

  • Яку пору року ви впізнали?
  • Що саме ви почули?

Так дійсно, ми відчули з вами і дзюрчання весняних струмочків, і щебетання пташок. Слухаєш цю мелодію і ніби вдихаєш свіжий аромат весни.

  • Чи любите ви весну, діти?
  • За що ви її любите?

VІ. Робота з репродукціями до картин

  • Весна – прекрасна пора року. Її неповторну красу зображають не тільки композитори, а й художники у своїх картинах.
  • Подивіться, діти, на картини Казимира Малевича «Весна», Віталія Яблунівського «Весна в лісі. Підсніжники», Саврасова Олексія «Граки прилетіли», які ознаки весни ви тут побачили?

(репродукції картин на слайдах)

VІІ. Робота над віршем «Весняний поїзд» (Підручник ст.73)

Ми вже відчули, як оспівують весну композитори, змальовують художники, а тепер настав час побачити, як поети описують цю прекрасну пору року в своїх поезіях. Ми познайомимося з твором В.Скомаровського «Весняний поїзд».

… А дощ, як просо з лантуха,

сійнув, сипнув навкіс,

і вигнулася райдуга,

мов залізничний міст.


У вербах грім відлунює,

і нам здалось на мить:

за річкою-красунею

десь поїзд гуркотить.


Ось він уже над плесами

гукнув протяжно: ту-у-у!

І загримів колесами по райдузі-мосту.


Звиваються пружинами

вагонів ланцюжки,

в них їдуть пасажирами

і квіти, і пташки.


1) Виразне читання вірша підготовленим учнем

  • Які картини природи ви уявляєте?

(Вірш представлений на слайді)

2) Словникова робота

Гра ”Впізнай слово за малюнком .“

З’єднайте незрозумілі слова із малюнками.

Рис 2 Кравчун Ю.jpg

3) Самостійне читання вірша.

  • Які ознаки весни згадуються у вірші?

4) Робота над змістом з елементами вибіркового читання.

  • Які пасажири їдуть у поїзді?
  • З чим порівнюється райдуга?
  • Де відлунює грім?
  • З чим порівнюється дощ?

5) Різновиди читання:

а) Читання способом «хвиля» (очима, пошепки, голосно, пошепки, очима).

б) Гра «Дочитай». Учитель читає початок рядка, а діти повинні знайти і дочитати рядок до кінця.

в) Гра «Відшукай рими».

Лантуха (райдуга), навскіс (міст), відлунює (красунею), пружинами (пасажирами), плесами (колесами), на мить (гуркотить), ту-у-у (мосту), ланцюжки (пташки).

6) Словесне малювання

  • Які малюнки ви намалювали б до цього вірша?

VІІІ. Фізкульхвилинка

Виконання з рухами української народної співаночки «Вийди, вийди, сонечко».

Вийди, вийди, сонечко,

на дідове полечко,

на бабине зіллячко,

на наше подвір'ячко,


на весняні квіточки,

на маленькі діточки,

там вони граються,

тебе дожидаються.

(Звучить музика, слова співаночки на слайді)

IX. Робота над віршем «Новосілля» (Вірш надрукований для кожної дитини)

«Новосілля»

Горобці в струмку хлюпочуться,

Очманівши від тепла,

Дятел зранку ще клопочеться

На сосні біля дупла.

Під морелею безлистою

Зустрічає шпак весну,

Так на радощах висвистує.

Що і совам не сну.

Ожили кущі і просіки –

Спів пташиний звідусіль:

Мухоловки, крехи, повзики

Дочекались новосіль.

(Вірш представлено на слайді)

1) Виразне читання вірша вчителем.

  • Хто головні герої вірша?

2) Словникова робота

а) Гра “ Відлуння ”.

Я читаю, а ви повторюєте слова .

Хлюпочуться, очманівши, клопочеться, морелою, звідусіль, мухоловки, крехи, повзики, новосіль.

б) Гра “ Підбери синоніми ”.

Хлюпочуться

Очманівши

Клопочеться

Звідусіль

в) Робота дослідників .

Робота в парі .

Тлумачний словник.

Мухоловки – невеличкі пташки, розмірами схожі на горобця.

Крехи – водоплавні птахи.

Повзики – невеликі за розміром співучі птахи.

Новосілля - святкування з нагоди переселення в нове житло.

Морела – дерево, яке росте в Тайланді.

(На слайді представлений малюнок морели)

3) Самостійне читання вірша

  • Про яких пташок говориться у вірші?

(Відповіді дітей супроводжуються картинками на слайдах)

4) Робота над змістом з елементами вибіркового читання.

  • Прочитайте, що із зображеного у вірші ви могли б сприйняти зором, а що - відчути слухом.
  • Як горобці раділи весні?
  • Чим займався дятел?
  • Як шпак зустрічав весну?
  • Хто дочекався новосіль?
  • Що ще, крім пташок, радіє весні?

5) Різновиди читання:

а) Читання «Ланцюжком».

б) Читання способом «Дощик».

в) Виразне читання вірша учнями. Передайте голосом радість зустрічі пташок з весною.


X.Робота в групах. Конкурс «Склади казку».

Зараз ми будемо справжніми казкарями і кожна група спробує скласти казку про весну.

(Презентація казок)

XІ. Підсумок уроку.

1) Доповнити прислів’я

Вода потекла … (весну принесла)

Матінка весна …(усім красна).

(Прислів’я представлені на слайді)

2) Бесіда

  • Чи сподобались вам твори, прочитані на уроці? Чим?

XІІ. Домашнє завдання

  1. Вивчити вірш напам’ять «Весняний поїзд».
  2. Намалювати малюнок про весну.
  3. Спробувати написати весняний вірш.

Ось і уроку кінець,

Хто працював, той молодець!

Що сподобалось вам, поділіться вдома.

Що сумним було, пожалійтесь вдома.

Всі дружні й активні були увесь час.

Молодці сьогодні ви у нас.



Особисті інструменти
Ми в мережі
Реклама