Психотерапія

Матеріал з PSYH.KIEV.UA -- Вісник психології і соціальної педагогіки

Версія від 13:12, 18 березня 2013; Themoony (Обговореннявнесок)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Психотерапі́я (ψυχή - душа, θεραπεία "зцілення, медичне лікування") — метод впливу лікаря (психотерапевта) та медичного персоналу словом на психіку хворого з лікувальною метою.

Визначення

  • Психотерапі́я — спасіння душі, лікування душі і завдяки цьому лікування людини в цілому, лікувальна дія душі щодо організму, досягнута завдяки психологічному впливу лікаря (наприклад, гіпнотерапія). Однак таке розуміння домінує в XIX ст.

На сьогодні існують два суттєво відмінні визначення П. Згідно з першим:

  • Психотерапі́яобласть медицини, яка широко застосовує психологічні знання для діагностики та лікування різного роду захворювань.
    Таке визначення побутувало в СРСР, досьогодні державні вищі заклади готують лікарів-психотерапевтів з числа тих, хто отримав медичну освіту за спеціальністю психіатрія.

Згідно з іншим, поширеним в Европі та США:

  • Психотерапія — це науково обґрунтований та емпірично перевірений вид діяльності, що спрямований на допомогу людям, які потерпають від психічних, психосоматичних, соціальних проблем або страждання, та використовує психологічні інструменти.

Тут П. має більш значимий зв'язок з психологією. Тому психотерапевтами, після додаткової підготовки, стають спеціалісти-психологи.

Традиційно як П. розглядають практику психоаналізу, який був зосереджений на суб'єктивних переживаннях і в цілому не торкався тілесних захворювань. Таким чином саме психоаналіз сформував уявлення про П. в сучасному "західному" розумінні.

Методика

Психотерапія проходить у формі індивідуальної консультації або групової роботи. Вона може застосовуватися самостійно (для лікування неврозів) або у поєднанні з іншими методами лікування.

Існує декілька методів психотерапії:

  1. лікування навіюванням у свідомому або гіпнотичному стані
  2. раціональна або роз'яснювальна психотерапія
  3. аутогенне тренування
  4. колективна психотерапія
  5. аналітична психотерапія
  6. каузальна психотерапія

Психотерапію проводять у психіатричній лікарні, денному стаціонарі та амбулаторії. Її завдання - досягнення дезактуалізації хворобливих переживань у хворого, зміна його неправильних суджень, стереотипів реагування та установок, полегшення адаптації до умов зовнішнього світу.



Особисті інструменти
Ми в мережі
Реклама