Психотерапевт

Матеріал з PSYH.KIEV.UA -- Вісник психології і соціальної педагогіки

Перейти до: навігація, пошук

Слово «психотерапевт» часто використовується в різних сенсах. Так, наказ МОЗ визначає спеціальність «лікар-психотерапевт». Це особа з вищою медичною освітою за спеціальністю «лікувальна справа», який отримав підготовку за фахом "психіатрія" і подальшу підготовку з психотерапії. Для стислості їх часто і називають просто «психотерапевт».

У той же час слово «психотерапевт» використовується для позначення осіб, які отримали освіту в сфері одного з методів психотерапевтичної практики. Це люди з вищою психологічною (але не медичним) освітою, що відбувається аналогічно деяким європейським країнам, де «психотерапевти» це гуманітарна освіта, не прив'язана до медичної. Однак, наприклад, у Німеччині психотерапевтом за законом мають право називатися лише люди з вищою психологічною або медичною освітою, додатково пройшли навчання психотерапевтичним методиками. Перші іменуються «психологічний психотерапевт» (нім. Psychologischer Psychotherapeut), другі «лікарський психотерапевт» (нім. Ärztlicher Psychotherapeut).

Зазначимо, що вже Зигмунд Фрейд писав, що для його методу медичну освіту необов'язково. Обгрунтуванню цієї тези спеціально присвячена робота З. Фрейда «До питання про дилетантський аналіз: Бесіди з стороннім» (1926). За написання цього памфлету Фрейд взявся у зв'язку з розпочатим навесні 1926 у Відні судовим процесом проти Теодора Райка, знаменитого члена Віденського психоаналітичного об'єднання, який не мав медичної освіти. Т. Райк був звинувачений у порушенні австрійського закону проти шарлатанства - закону, оголошує протиправним, якщо людина, що не має медичної диплома, лікував хворих. Пояснюючи, що «дилетанти = не лікарі», Фрейд виступив на захист права «дилетантів» займатися психоаналітичної практикою:

Лікар отримав в медичному училищі освіту, яка загалом-то протилежно тому, що треба було б йому в якості підготовки до психоаналізу. Його увага була спрямована на об'єктивно встановлюються анатомічні, фізичні, хімічні факти ... До душевної стороні феноменів життя інтерес не пробуджується, вивчення вищих психічних проявів до медицини ніякого відношення не має. Фрейд З. Соч. в 10 томах. Додатковий тому. М:. СТД 2008 року. С. 321


Оскільки, на думку Фрейда, причини невротичних захворювань кореняться не в тілі, а в психіці, то для оцінки невротика, «так само як і для його лікування, медичне навчання нічого не дає, взагалі нічого»



Особисті інструменти
Ми в мережі
Реклама