Інститут проблем виховання НАПН України

Матеріал з PSYH.KIEV.UA -- Вісник психології і соціальної педагогіки

Перейти до: навігація, пошук
Інститут проблем виховання НАПН України

Директор Інституту - Іван Дмитрович Бех, дійсний член (академік) НАПН України (обраний 15 грудня 1999 р.), доктор психологічних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України. Офіційний сайт Інституту - http://ipv.org.ua

Про Інститут

Грудень 1996-1997 рр.

Створено Інститут проблем виховання АПН України. Директором призначено члена-кореспондента АПН України, доктора психологічних наук, професора І.Д. Беха; заступником з наукових робіт – кандидата психологічних наук, старшого наукового співробітника О.Л. Кононко; вченим секретарем – кандидата педагогічних наук, старшого наукового співробітника О.М. Докукіну. У складі Інституту утворено 11 лабораторій, загальна кількість співробітників – 125 чоловік. Розроблено: Основні напрями наукових досліджень з виховної проблематики; проект Концепції фізичного виховання в системі освіти України; Програму родинно-національного виховання.

Опубліковано 345 праць загальним обсягом 321 друкованих аркушів, взято участь у 304 масових заходах. 1998 р.

Колектив переїздить у нове приміщення за адресою: вул. Берлинського, 9. Створено спеціалізовану вчену раду з правом проведення захистів дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.01 – теорія та історія педагогіки. Головою призначено І.Д. Беха, вченим секретарем – кандидата педагогічних наук, старшого наукового співробітника Г.П. Пустовіта, секретарем – О.І. Любич. Кількість членів спеціалізованої ради – 17 чоловік (8 докторантів та 9 кандидатів наук). В аспірантурі Інституту навчається 33 науковці, в докторантурі – 1. На Президії АПН України затверджено Основні напрями розвитку виховної проблематики Інституту на найближчі роки. Розроблено: Базовий компонент дошкільної освіти в Україні, Концепцію превентивного виховання дітей і молоді, програми з фізичного та художньо-естетичного виховання учнівської молоді. Започатковано проведення щорічної Всеукраїнської науково-практичної конференції з проблем виховання дітей та учнівської молоді в Україні.

Опубліковано 263 праці обсягом понад 350 др. арк., взято участь у 263 масових заходах різних рівнів. 1999 р.

ВАК України затверджено склад вченої ради Інституту з правом проведення захистів дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата наук за спеціальностями: 13.00.07 – теорія та методика виховання; 13.00.08 – дошкільне виховання. Створено паспорти вказаних спеціальностей. Започатковано видання щорічного збірника наукових праць Інституту «Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді». Розроблено й оновлено зміст базової художньої освіти школярів загальноосвітньої школи на засадах полікультурності. Директорові Інституту І.Д. Беху присвоєне вчене звання дійсного члена АПН України.

Опубліковано 314 праць загальним обсягом понад 317 др. арк., взято участь у 300 конференціях, семінарах, круглих столах. 2000 р.

Науковці брали активну участь у розроблені: проекту Концепції громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності; Законів України «Про позашкільну освіту», «Про дошкільну освіту». Розроблено критерії оцінювання навчальних досягнень учнів у сферах фізичної, художньо-естетичної та екологічної культури. У зв’язку з унесенням змін і доповнень до переліку наукових спеціальностей в Інституті відкрито докторантуру та аспірантуру за трьома спеціальностями: 13.00.01 – загальна педагогіка та історія педагогіки, 13.00.07 – теорія і методика виховання, 13.00.08 – дошкільна педагогіка. Урізноманітнено зв’язки науковців з базовими експериментальними майданчиками в різних регіонах України; налагоджено міжлабораторну взаємодію у дослідженні суміжної тематики НДР.

Опубліковано 318 праць обсягом 290 др. арк., взято участь у 455 масових заходах різних форм і рівнів. 2001 р.

Започатковано роботу над створенням Програми виховання дітей та учнівської молоді в Україні, вироблено стратегію структурування та концептуальні засади. Взято активну участь: у розробленні проекту Національної доктрини розвитку освіти України у XXI столітті, Концепції екологічної освіти; в підготовці, організації та проведенні II Всеукраїнського з’їзду працівників освіти. Розроблено: Концепцію освіти «Рівний-рівному» щодо здорового способу життя молоді України; програми з фізичної та художньої культури для початкової ланки освіти.

Опубліковано 378 праць обсягом 456 др. арк., взято участь у 465 науково-практичних конференціях, семінарах та круглих столах. 2002 р.

Розроблено: Концепцію художньо-естетичного виховання учнів загальноосвітньої школи; Програму інтегрованого курсу «Мистецтво» (3-4 кл.); Програму розвитку позашкільних навчальних закладів на 2002-2008 рр.»; критерії оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи у галузях «Мистецтво» та «Фізична культура». Проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Цінності християнської культури як фактор морально-етичного формування особистості». Відкрито лабораторію дитячих об’єднань. Заступнику директора з наукових робіт О.Л. Кононко присвоєно науковий ступінь доктора психологічних наук та вчене звання професора.

Опубліковано 431 працю обсягом 513 др. арк.; взято участь у 434 масових заходах різних форм і рівнів. 2003 р.

Розроблено: проект Програми виховання дітей та учнівської молоді в Україні; проект Закону України «Про виховання дітей та учнівської молоді»; програму формування педагогічної культури батьків; проект державних освітніх стандартів з фізичної та художньої культури основної школи. Лабораторію педагогічної соціології перетворено на лабораторію соціальної педагогіки; лабораторію фізичного виховання – на лабораторію фізичного розвитку з двома секторами (фізичного виховання та фізичної культури і здоров’я). Н.Є. Миропольській та О.І. Оніщенко присвоєно наукові ступені докторів (відповідно педагогічних та філософських наук).

Опубліковано 483 праці загальним обсягом 577 др. арк., взято участь у 317 науково-практичних конференціях, семінарах, круглих столах. 2004 р.

Президією АПН України затверджено й опубліковано в газеті «Освіта України» проект Програми виховання дітей та учнівської молоді в Україні. Інститут виступив співзасновником часопису «Світ виховання». Відкрито докторантуру та аспірантуру за спеціальністю 13.00.05 – соціальна педагогіка. Розроблено: Концепцію формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя у дітей та молоді; Концепцію розвитку дитячо-юнацького футболу і фізичного виховання дітей та молоді в Україні; навчальні програми «Естетика» (12 кл.) і «Фізична культура» (5-12 кл.); Базову програму розвитку дитини дошкільного віку (експериментальну); вперше в Україні – Програму розвитку і виховання дитини раннього віку «Зернятко» з методичним супроводом.

Опубліковано 530 праць обсягом 573 др. арк., взято участь у 512 масових заходах різних форм і рівнів. 2005 р.

Колегією МОН України затверджено Програму виховання дітей та учнівської молоді в Україні. Розроблено: Концепцію виховання гуманістичних цінностей учнів загальноосвітньої ніколи; Концепцію змісту навчальних курсів духовно-етичного спрямування; Концепцію курсу «Основи християнської етики для учнів 5-6-х класів»; програми «Художня культура України» (10 кл.), «Мистецтво» (5-8 кл.), «Музика» (5-8 кл.), «Художня культура» (9-11 кл.), «Фізична культура» (5-12 кл.); програму факультативного курсу «Основи гуманістичної моралі» для учнів 1-9-х класів загальноосвітньої школи. За активну інноваційну діяльність та модернізацію національної системи освіти Інститут нагороджено дипломом Другої виставки-презентації «Освіта України». Вченому секретареві спеціалізованої вченої ради Г.П. Пустовіту присвоєно науковий ступінь доктора педагогічних наук.

Опубліковано 266 праць за плановими темами досліджень загальним обсягом понад 367 др. арк., взято участь у 477 науково-практичних конференціях, семінарах та круглих столах. 2006 р.

Розроблено: матеріали першої Енциклопедії освіти України; Концепцію формування здорового способу життя і профілактики ВІЛ/СНІДу серед молоді України; Концепцію розвитку дитячого руху в Україні. Створено програми: «Художня культура» (5-11 кл.), «Ритміка» (1-5 кл.), «Хореографія» (1-12 кл.), «Історія образотворчого мистецтва» (1-12 кл.), «Театр» (1-12 кл.), «Естетика» (12 кл.), «Ліплення» (1-4 кл.), «Музичний інструмент» (1-12 кл.), «Хоровий спів» (1-12 кл.), «Фізична культура» (1-12 кл.); словник-довідник з профорієнтації. Проведено Всеукраїнський конкурс майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості».

Опубліковано близько 400 праць загальним обсягом понад 600 др. арк., взято участь у 495 масових заходах різних форм та рівнів. За вагомий внесок в інноваційний розвиток національної системи освіти Інститут нагороджено Дипломом Дев’ятої міжнародної виставки навчальних закладів «Сучасна освіта в Україні – 2006».



Особисті інструменти
Ми в мережі
Реклама