Південноукраїнський державний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського

Матеріал з PSYH.KIEV.UA -- Вісник психології і соціальної педагогіки

Перейти до: навігація, пошук

Ректор університету - Чебикін Олексій Якович, доктор психологічних наук, професор, академік НАПН України, Заслужений діяч науки і техніки України.


Офіційний сайт університету - edu.ua/

Про університет

Державний заклад «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені Костянтина Дмитровича Ушинського» є одним із найстаріших навчальних закладів України та першим педагогічним на Півдні нашої держави. Університет бере свої витоки з Педагогічного інституту, що був відкритий у м.Одесі при Рішельєвському ліцеї, статут якого затверджено 2 травня 1817 р. імператором Олександром І та офіційно видано у Санкт-Петербурзькій типографії Департаменту народної освіти. З моменту створення до сьогодення назву педагогічного закладу було декілька разів змінено: від Педагогічного інституту при Рішельєвському ліцеї до Українського вчительського інституту, Одеського педагогічного інституту.

Золоті сторінки в історію України та університету вписали його всесвітньо визнані видатні вчені: педагог – перший доктор педагогічних наук в Україні Я.Б.Резнік; психологи: М.М.Ланге, лауреат державної премії С.Л.Рубінштейн, член-кор. АПН В.І.Войтко; математики: М.С.Бродський, лауреат Державної премії Ф.Р.Гантмахер, член-кореспондент АН СРСР М.Г.Чеботарьов, Ю.П.Гінзбург та інші; фізики: М.Л.Базилевич та лауреат державної премії Е.А.Кирилов; астроном – лауреат премії ім. Ф.А.Бредіхіна О.І. Казимірчак-Полонська; хімік – Д.І.Мєндєлєєв; історики: Є.Н.Щепкін та академік АН УРСР М.Є.Слабченко; зоолог-морфолог – академік АН УРСР Д.К.Третьяков; філологи: Р.М.Волков, С.С.Дложевський; діячі культури: поети – В.А.Бердшадський, А.Ш.Губерман, В.І.Іванович, письменники - С.І.Олійник, Є.С.Кравченко, І.А.Луценко; економіст – заслужений працівник освіти України А.К.Покритан; біолог – член-кореспондент АН УРСР Д.О.Свіріденко; художники: заслужений художник України А.І.Лоза, народний художник України П.А.Злочевський; видатні спортсмени – олімпійські чемпіони: М.Ніколаєва, Г.Мондзолевський, Є.Лапинський, В.Михальчук, Я.Железняк, С.Петренко, Н.Олізаренко, О.Соколовська, Г.Авдєєнко, В.Петренко, Е.Сибіряков, М.Мільчев, Ю.Білоног, Д.Алексеєв, С.Демчук та багато інших.


Університет – один з небагатьох в Україні, що здійснив своєрідний подвиг, безперервно працюючи в умовах евакуації під час Великої Вітчизняної війни. Героями Радянського Союзу стали В.Моргуненко, В.Мусін, Г.Цвігун. Студенти В.Дубницький та О.Бердишевський повторили подвиг О.Матросова.

За видатні заслуги в підготовці педагогічних кадрів у 1945 році Постановою Уряду України інституту було присвоєно ім’я видатного вченого-педагога – Костянтина Дмитровича Ушинського.

У 1970 році Одеський державний педагогічний інститут імені К.Д.Ушинського нагороджено Почесною грамотою Президії Верховної Ради України. 29 вересня 1994 року Постановою Кабінету Міністрів України на базі Одеського державного педагогічного інституту імені К.Д.Ушинського створено Південноукраїнський державний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського. У 2007 році трудовий колектив університету нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України за вагомий внесок у розвиток освіти, підготовку висококваліфікованих спеціалістів, плідну наукову та педагогічну діяльність і трудові здобутки. 13 липня 2009 року Указом Президента України університету надано статус національного. За роки існування в університеті підготовлено для нашої держави, ближнього та далекого зарубіжжя майже 100 тисяч педагогів, серед яких понад двох тисяч стали відмінниками та заслуженими працівниками освіти, науки, культури й спорту.

У 7 інститутах університету навчається майже 8000 студентів, 300 аспірантів, докторантів і здобувачів, серед яких є громадяни США, Росії, Румунії, Кіпру, Китаю, Туреччини, Молдови тощо. Професійну підготовку майбутніх учителів за 40 напрямами, спеціальностями й спеціалізаціями забезпечують понад 1000 науково-педагогічних працівників і співробітників, у тому числі майже 400 з яких мають наукові ступені, учені та почесні звання в різних галузях науки і техніки, освіти та культури, мистецтва і спорту. В університеті діють 17 відомих в Україні та у світі наукових шкіл, функціонують 7 спеціалізованих учених рад із захисту докторських і кандидатських дисертацій із 13 спеціальностей.

Гордість університету – його студенти й випускники, серед яких п`ять Героїв СРСР та України, Народні вчителі, всесвітньо визнані видатні вчені, письменники, художники, спортсмени, які вибороли 22 золоті медалі на Олімпійських іграх. Наукові дослідження та підготовка наукових кадрів здійснюється в межах 17 наукових шкіл, що є визнаними в України та світі. У 2010 році університет внесений до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави. Науково-педагогічна діяльність університету відзначалася багатьма вітчизняними та міжнародними нагородами. Університет є лідером серед ВНЗ України з упровадження інформаційних технологій у навчання; неодноразово був представлений до міжнародної нагороди «Європейська якість».

Педагогічний університет входить до Східноєвропейської асоціації університетів, Таллуарської мережі університетів,Асоціації Європейських Університетів, Міжнародної асоціації педагогічних університетів Центральної та Східної Європи, є членом відомої європейської організації Observatory of the Magna Charta. Співпрацює з понад 100 освітніми закладами України та багатьма університетами з країн Європи, Азії й Америки.
Особисті інструменти
Ми в мережі
Реклама